PLAN

ECHIPĂ

CONTROL

TIMP

-un singur factor comun: ființa umană

SIMPOZION JUDEȚEAN ”CULTURĂ ȘI IDENTITATE ROMÂNEASCĂ” 2018 - 2019

CULTURA SI IDENTITATE ROMANEASCA.pdf

PROIECT EDUCAȚIONAL JUDEȚEAN ”ABC-UL PRIETENIEI” 2018 - 2019

SCOPUL PROIECTULUI: Proiectul are drept scop desfășurarea unor activități comune între școlile partenere, în vederea formării și dezvoltării unei conduite de deschidere și stabilirii unor relații bazate pe încredere și stimă reciprocă. Păstrarea și promovarea valorilor tradiționale și universale specifice culturii române. Exprimarea emoțiilor și sentimentelor care ne ăncearcă față de valorile culturale prin diferite forme artistico-plastice și practice. Identificarea, stimularea și valorificarea potențialului artistic al elevilor prin realiuzarea unor lucrări literare originale pe teme date.

1. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”PETRE CARP„ TUFEȘTI

2. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ANTON PANN” BRĂILA

3. ȘCOALA GIMNAZIALĂ RÎMNICELU

4. ȘCOALA GIMNAZIALĂ CIREȘU

5. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”V. ALECSANDRI” BRĂILA

PROIECT EDUCAȚIONAL JUDEȚEAN ”EDUCAȚIE PENTRU VIAȚĂ”, EDIȚIA A IV-A, 2018 - 2019

SCOPUL PROIECTULUI: Realizarea temelor obligatorii legate de alimentația sănătoasă, violența școlară și în familie, consumul de droguri, alcool și tutun, traficul de persoane umane, siguranța pe Internetcunoașterea regulilor de circulație și a măsurilor de prim ajutor, printr-un parteneriat între cadre didactice care presupune comunicare reală, schimb de idei, de bune practici și matrialeinteresante.

1. ȘCOALA GIMNAZIALĂ RÎMNICELU

2. ȘCOALA GIMNAZIALĂ SURDILA -GĂISEANCA

3. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”M. SADOVEANU”, BRĂILA

4. ȘCOALA GIMNAZIALĂ MOVILA MIRESII

5. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ION CREANGĂ”, BRĂILA

6. ȘCOALA GIMNAZIALĂ SILIȘTEA

7. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”V. ALECSANDRI”, BRĂILA

PROIECT EDUCAȚIONAL JUDEȚEAN ”LUMEA - UNIVERSUL MEU”, 2018 - 2019

SCOPUL PROIECTULUI: Stimularea interesului elevilor pentru cunoașterea valorilor tradiționale și universale.

1. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”PETRE CARP” TUFEȘTI

2. ȘCOALA GIMNAZIALĂ CHISCANI

3. ȘCOALA GIMNAZIALĂ GROPENI

4. ȘCOALA GIMNAZIALĂ LANURILE

PROIECT EDUCAȚIONAL REGIONAL ”ȘTIINȚA...PAȘI SPRE VIITOR”, 2018 - 2019

SCOPUL PROIECTULUI: stimularea implicării elevilor în activități extrașcolare, dezvoltarea curiozității și a interesului elevilor pentru descoperiorile științifice, valorificarea deprinderilor și priceperilor dobândite în domeniul științelor, dezvoltarea personalității elevilor în plan științific, moral, afectiv și intelectual.

1. ȘCOALA PROFESIONALĂ ”NICOLAE BLĂUȚĂ” ȘCHEIA, JUD. IAȘI

2. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ACAD. HARALAMBIE MIHĂESCU” UDEȘTI, JUD. SUCEAVA

3. ȘCOALA GIMNAZIALA GORBANESTI, JUD. BOTOȘANI

4. ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 DRAXENI, REBRICEA, JUD. SUCEAVA

PROIECT ȘI CONCURS JUDEȚEAN ”CĂLĂTOR ÎN EUROPA” 2018 - 2019

CALATOR IN EUROPA.pdf

PROIECT POSDRU

”PAȘI ÎN EDUCAȚIA TUTUROR” – 2015

PARTENERII:

SOLICITANT: COLEGIUL TEHNIC PAUL DIMO GALAȚI

PARTENER 1: ASOCIAȚIA EURO BRĂILA SM BRĂILA (AEBSM)

PARTENER 2: ȘCOALA GIMNAZIALĂ TICHILEȘTI BRĂILA

PARTENER 3: ȘCOALA GIMNAZIALĂ MIRCEA SÎNTIMBREANU BRAD

PARTENER 4: COLEGIUL TEHNIC DIMITRIE LEONIDA IAȘI.

Obiectivul general al proiectului: Prevenirea și corectarea părăsirii timpurii a școlii în rândul a 390 de preșcolari, elevi cu risc de părăsire timpurie a școlii, părinți/tutori ai preșcolarilor, părinți/tutori ai elevilor cu risc de părăsire timpurie a școlii, inclusiv rromi, aparținând școlilor și liceelor din 3 regiuni (SE,NE,V) de comunități foste industrializate și foste miniere în localități rurale și urbane din România, prin implementarea de programe integrate de sprijin pentru aceștia.

PROIECT DIN CADRUL PROGRAMULUI DE GRANTURI ȘCOALĂ - COMUNITATE

”EDUCAȚIE PENTRU O VIAȚĂ” – 2006

Scopul proiectului: Întărirea relațiilor cu părinții, responsabilizarea lor pentru a susține direcțiile educației moderne.

PROIECTE COMENIUS

”THE RHINE AND THE DANUBE – TWO EUROPEAN RIVERS – BORDERS AND BRIDGES” – 2003 – 2005

1. Stadistche Realschule Luisenstrasse – GERMANIA

2. College Le Ried – FRANȚA

3. Berufsorientierende Mittelstufenschule – AUSTRIA

4. Colegiul Naţional „Gheorghe Munteanu Murgoci” – ROMÂNIA

”SIGURANȚA ÎN ȘCOALĂ” – 2004 – 2006

1. Beatrixschool, Haarlem, Olanda

2. Kirkby Stephen Primary School, Cumbria, Anglia

3. Zakladni Skola Kobyli, Moravia, Cehia

4. Direzione didattica Statale di San Casciano, Florance, Italia

”TODAY`S CHILD, TOMORROW`S ENTREPRENEUR” – ”ASTĂZI COPIL, MÂINE ANTREPRENOR” 2011 – 2013

1. Slovacia: Zakladna Skola Valaska Bela 242

2. Polonia: Publiczne Gimnazjum Im. Jana Pawla II Wwolczznie.

3. Spania: Ceip Ntra.Sra. De La Paloma

Proiect de prevenire și combatere a abandonului școlar și incluziunii sociale ZEP

””HAI LA ȘCOALĂ!” 2011 – 2012

Obiectiv: Prevenirea și combaterea abandonului școlar prin activități extracurriculare și Cuprinderea în învățământul obligatoriu a unui număr de 25 copii care au abandonat școala de la colonia km 10

Rezultate:

1. școlarizarea a 19 copii cu vârste între 7-9 ani în clasa I;
  2. școlarizarea a 10 părinți în programul ”A DOUA ȘANSĂ” în anul școlar 2011 – 2012;
  3. școlarizarea a 9 adulți în programul ” A DOUA ȘANSĂ” prin proiectul SCAN, 2011-2013